Centrum Informacyjne o Bezzałogowcach Dron.pl

Firmy związane z hasłem 'pakiety rolnośrodowiskowe':

Sortuj po:

  • Programy rolnośrodowiskowe AgroDoradca »

    Kiedyś poplony należały do stałych elementów płodozmianu. Wspomagały rolników w utrzymaniu żyzności gleb, służyły jako dodatkowe źródło paszy. Ich zalety znali już nasi dziadkowie. Jednak wraz z intensyfikacją produkcji, gdy podstawą technologii stały się nawozy i środki ochrony roślin, a głównym celem gospodarowania ? zysk ekonomiczny, poplony zaczęły znikać z pól, ze szkodą dla gleb. Dopiero wprowadzenie unijnego programu rolnośrodowiskowego częściowo przywróciło poplony do łask.
    W pakiecie rolnośrodowiskowym ?Ochrona gleb i wód? wsiewka poplonowa oznacza wsianie roślin wiosną w uprawę ozimą lub razem z roślinami jarymi i utrzymanie ich przez okres zimy, za co rolnik otrzymuje 330 zł do 1 ha. Natomiast międzyplon ozimy i międzyplon ścierniskowy oznaczają wykonanie po zbiorach roślin podstawowych siewu roślin poplonowych, odpowiednio ozimych lub jarych, i pozostawienie ich do wiosny, za co także otrzymuje się rekompensatę, w wysokości 420 zł lub 400 zł/ha. Wszystko to pod warunkiem, że rolnik:
    zasieje międzyplon do końca września;
    będzie stosował pod międzyplon tylko nawozy naturalne;
    nie będzie stosował ścieków ani osadów ściekowych do nawożenia międzyplonu lub wsiewki;
    biomasę wsiewki lub roślin poplonowych przyorze, z wyjątkiem uprawy gleby w systemie bezorkowym;
    wznowi zabiegi agrotechniczne nie wcześniej niż od 1 marca.
    W zależności od wariantu, rolnik ma możliwość koszenia albo spasania biomasy jesienią lub wiosną, a także przemiennego stosowania międzyplonów na różnych działkach rolnych.

    Data dodania: 02 02 2012 · szczegóły wpisu »